Po co ten bojkot?
 Oceń wpis
   

 

 

Pomysł  prominentów UE  aby  bojkotować  ME na Ukrainie wywołał falę krytyki.  Zaprotestował między innymi Aleksander Kwaśniewski  który powiedział
”Bardzo nie lubię, kiedy miesza się politykę i sport. To kolejny przykład pomylenia ról i zadań. Nie podoba mi się pomysł Unii Europejskiej. Uważam, że Ukraina i Polska powinny otrzymać szansę zorganizowania dobrych mistrzostw, które będą świętem sportu i dadzą radość sportowcom i kibicom”.  

Z powyższym poglądem nie mogę się zgodzić, ponieważ nie sposób oddzielić sportu od polityki. Wszystkie wielkie imprezy jak  olimpiady, mistrzostwa świata czy Europy mają  polityczne korzenie głęboko tkwiące w społecznej świadomości i są wykorzystywane do celów politycznych.   Na marginesie dodać należy że partia Kwaśniewskiego PZPR,  wykorzystywała sport do polityki, dość przypomnieć o bojkocie Olimpiady w Los Angeles.                                                                                                                                                               Dla przykładu że sport był wykorzystywany do celów politycznych można wskazać na Olimpiadę w Berlinie w 1936 roku, tchórzliwość rządów doprowadziła do triumfu Hitlera i do umocnienia się faszystów u władzy. Co więcej sportowcy defilowali przed Führerem z rękami uniesionymi w geście nazistowskiego pozdrowienia: Heil!... Bojkot Olimpiady byłby skutecznym środkiem w walce przeciwko faszystowskiej ekspansji.  I taki bojkot z pewnością zostałby zauważony i zapisany w historii złotymi literami. 

Bojkot Olimpiady moskiewskiej zarządzony przez J. Cartera uzasadniony uwielbiającego pokój  ZSRR na Afganistan nastąpił w wyniku błędnej decyzji, będącej r realizacja woluntarystycznej doktryny Amerykanów, którzy  sami także dokonywali podobnych aktów jeśli zachodziło zagrożenie ich interesów. Ubocznie można powiedzieć że my Polacy skorzystaliśmy na tych zawodach – chodzi tu o „gest Kozakiewicza” zaserwowany przez naszego mistrza, który to humorystyczny incydent wpłynął istotnie na naszą ideową relację w stronę ZSRR.

Rosjanie zrewanżowali się Amerykanom i zarządzili bojkot Olimpiady w  Los Angeles 1984, aczkolwiek nie było ku temu jakichkolwiek przyczyn merytorycznych.

Dochodząc do roku 2012 i pretekstu bojkotu największej europejskiej piłkarskiej imprezy z powodu  uwięzieniu byłej premier to nijak nie można porównać tej okoliczności np. do agresji ZSRR na Afganistan. Pani Tymoszenko odbywa karę na podstawie prawomocnego wyroku sądu. Jeżeli naruszono prawa człowieka to sprawa podlega jurysdykcji Trybunału w Strassburgu. I pozew do tego międzynarodowego sądu powinien być wniesiony i to jak najszybciej.

Kuriozalny jest fakt że p. Tymoszynko  miała rzekomo współpracować z Rosjanami na szkodę własnego kraju, a przecież domniemany inicjator jej aresztowania prezydent Ukrainy Janukowycz był w okresie " Pomarańczowej Rewolucji " przedstawiany jako rzecznik interesów moskiewskich. Obrażony Janukowycz oświadczył że jest akurat odwrotnie, to Tymoszenko preferowała interesy rosyjskie, na szkodę własnego kraju.

Z kolei krokodyle łzy zatroskanego rzekomo sytuacją na Ukrainie prezydenta elekta Putina który proponuje leczenie byłej Premier na terenie Rosji mogą jedynie zaogniać napiętą sytuację, zamiast uspokoić nastroje.

Jak tam było naprawdę wiedzą najlepiej sami zainteresowani, dla mnie cała ta historia jest niejasna i nie widzę podstaw do takiego zmasowanego ataku na Ukrainę jak obecnie jedynie z powodu wewnętrznego konfliktu na linii Janukowycz- Tymoszenko. Jest to sprawa wewnętrzna Ukraińców, którzy sami powinni rozstrzygnąć to starcie bez pomocy z zewnątrz.

Reasumując myślę że bojkot wielkich imprez sportowych jest dopuszczalny, a naswet wskazany jako sposób walki o pokój czy o prawa człowieka, ale chodzi tu wyłącznie o walkę  z takimi ludźmi jak Hitler i jemu podobni zbrodniarze. Incydent z p. Tymoszenko nie uzasadnia stosowania takich sankcji w stosunku do Ukrainy.

 

 

Komentarze (1)
TV Trwam przetrwa 125 lat ESPERANTO
Najnowsze wpisy
2017-11-12 06:46 500+dla rodziny zastępczej
2017-10-25 08:21 Przekazanie gospodarstwa rolnego nie jest darowizną
2017-09-12 16:46 Zrzeczenie się dziedziczenia
2017-09-06 19:38 Alimenty dla ojczyma
2017-09-05 10:24 Byłem w Korei
Najnowsze komentarze
2017-10-06 00:03
Uparty optymista.:
Klienci b.PZU i obiecane im renty
Jest wyjscie z tej sytuacji.Niektore umowy zawierają klauzurę o możliwości wystąpienia do PZU[...]
2017-04-05 11:39
Wkurzony pomocnik dz:
Klienci b.PZU i obiecane im renty
Tą sprawą powinien zająć się sejm.Takich ludzi jest dużo a PZU Zycie robi sobie z nich[...]
2017-02-18 15:27
Realista:
Błąd urzędnika ZUS
Z tą mafią zus-owsko Sądową należy walczyć nigdy nie można pozostawić sprawy bez doprowadzenia[...]
O mnie
Świętosław Fortuna
Prawo często odbiega od życia. Świętosław Fortuna, radca prawny Kalisz woj. wielkopolskie