Małżonek podarował bez zgody
 Oceń wpis
   

 

W 2010 roku wyjechałem do pracy za granicę. Żona z dzieckiem pozostała w kraju, była to nasza wspólna decyzja. Żona przeprowadziła się do swoich rodziców, a nasz segment w zabudowie szeregowej, oddała do użytkowania swojej siostrze i szwagrowi, nie pytając mnie o zgodę. Nie podoba mi się ta sytuacja, ponieważ mam plany co do modernizacji naszego domu, a ponadto kiedy przyjeżdżam do kraju muszę mieszkać u teściów. Żona twierdzi ze wszystko jest o,k, bo oddanie mieszkania do użytkowania to coś innego niż jego sprzedaż. Czy mogę zwrócić się do siostry żony o opuszczenie lokalu? Dodaję, że nie zawieraliśmy z żoną tzw. intercyzy.

Stosownie do treści art. 37 par. 1 pkt. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgoda drugiego małżonka potrzebna jest do dokonania czynności nie tylko zbycia nieruchomości, ale także na oddanie jej do użytkowania. Jednostronna czynność prawna którą dokonała małżonka czytelnika bez zgody swojegomęża jest nieważna ( art. 37 par.4 k.r.i op.). Nie jest to typowa nieważność, ale tzw. nieważność niezupełna, która zostałaby usunięta gdyby drugi małżonek wyraził zgodę już po dokonaniu tej czynności ( art. 37 par.2 k.r.i op). Skoro takowego potwierdzenia nie ma czytelnik uprawniony jest do żądania aby osoby które zajęły wspomniany segment bez jego zgody, lokal ten opuściły.

Teściowie przeprowadzają się na wieś i zamierzają przekazać swoje mieszkanie własnościowe wyłącznie mężowi na zasadzie darowizny. Uważam, że takowa czynność jest dla mnie upokarzająca i nie wyrażam zgody na tę darowiznę. Czy darowizna będzie ważna, pomimo braku mojej zgody?

Zgoda małżonka na przyjęcie darowizny uczynionej na rzecz wyłącznie drugiego małżonka nie jest wymagana. Jest to tzw. darowizna do majątku osobistego.Zgoda taka jest konieczna w przypadku dokonywania darowizny przez małżonka z majątku wspólnego, za wyjątkiem drobnych darowizn ( art. 37 par. 1 pkt. 4 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Nakazem uzyskania zgody jest objęte dokonanie darowizny na rzecz innej osoby niż małżonek, nawet na rzecz dzieci albo na rzecz rodziców. Chodzi tu o nie tylko o przedmioty o wielkiej wartości np. działka zabudowana domem mieszkalnym, ale także ruchomości np.samochód. Nakazem nie są objęte drobne darowizny oraz zwyczajowo przyjęte np. z okazji świat, urodzin, imienin, ukończenia szkoły, ślubu czy urodzin dziecka. O tym czy darowizna jest drobna decydują okoliczności określonej sprawy jak w szczególności stan majątkowy darczyńcy i obdarowanego.

Komentarze (0)
Macocha i pasierb Dyrektor wygrał nadgodziny
Najnowsze wpisy
2017-11-12 06:46 500+dla rodziny zastępczej
2017-10-25 08:21 Przekazanie gospodarstwa rolnego nie jest darowizną
2017-09-12 16:46 Zrzeczenie się dziedziczenia
2017-09-06 19:38 Alimenty dla ojczyma
2017-09-05 10:24 Byłem w Korei
Najnowsze komentarze
2017-10-06 00:03
Uparty optymista.:
Klienci b.PZU i obiecane im renty
Jest wyjscie z tej sytuacji.Niektore umowy zawierają klauzurę o możliwości wystąpienia do PZU[...]
2017-04-05 11:39
Wkurzony pomocnik dz:
Klienci b.PZU i obiecane im renty
Tą sprawą powinien zająć się sejm.Takich ludzi jest dużo a PZU Zycie robi sobie z nich[...]
2017-02-18 15:27
Realista:
Błąd urzędnika ZUS
Z tą mafią zus-owsko Sądową należy walczyć nigdy nie można pozostawić sprawy bez doprowadzenia[...]
O mnie
Świętosław Fortuna
Prawo często odbiega od życia. Świętosław Fortuna, radca prawny Kalisz woj. wielkopolskie