Festiwal Pianistów w Kaliszu
 Oceń wpis
   

 Czterdziesty czwarty Międzynarodowy Festiwał Pianistów Jazzowych w Kaliszu przeszedł do historii. Jak zwykle koncerty odbyły się w ciasnej sali Centrum Kultury i Sztuki.

Podaję swoje osobiste wrażenia jako uczestnika tej imprezy oczywiście w roli siedzącego w VI rzędzie widza ( a mnie zobaczyć w albumie na stronie rc.fm, gdzie czytam program).

Pierwsza impresja to profesjonalizm. c

Dyrektor Festiwalu - od zawsze, czego nie omieszkał w pierwszych otwarcia Paweł Brodowski stosuje żelazną zasadę, każdy artysta po akademii muzycznej, każdy artysta z dorobkiem muzycznym.

Z tych przyczyn zabrakło młodzieży czyli dwudziestolatkowie. Obecni młodzi muzycy to panowie ok. 40-tki, a starsi po 70 -tce.

Skoro cel imprezy to pianiści jazzowi to wypada powiedzieć, który artysta najbardziej mnie zafascynował.

I tu kojarzy mi się wspaniały występ zespołu Maciej Obara Quartet i pianista Dominik Wania, jego gra, technika, modulowanie dźwięku, sposób przekazu coś co właśnie to czego oczekiwałem, coś co wzrusza i trafia do serca. Nie mogę w tym opisie pominąć alcistę Macieja Obarę, obaj muzycy rozmawiali ze sobą i wzajemnie sia ę uzupełniali.

Drugi pianista to Simon Raab lider zespołu Purple Is The Color i tu również to co u Dominika Wani, oczywiście przy użyciu odmiennej metody no i dialog z sopranistą Stefanem Flagarem, ale Flagar to nie ten przedział co Obara.

Należy wspomnieć o artyście- zgrywusie Marcinie Maseckim, ponieważ starał się on przypomnieć czasy, w których królował ragtime, które mile wspominam z czasów mojego dzieciństwa i wczesnej młodości tj lata 1953-1962 kiedy to grałem w zespołach jazzowych na fortepianie i na puzonie. Jednakże artysta przez większą część swojego występu po prostu brzdąkał i profesjonalnie wymachiwał prawą nogą różne piruety wzbudzając aplauz publiczności.O

Pianiści Mateusz Gawęda i Kamil Piotrowicz podjęli próbę uczynienia z fortepianu instrumentu z zupełnie innym brzmieniem akustycznym. Ponieważ raz tylko w swoim życiu miałem możliwość grać na Steinwayu dusza mnie krwawiła kiedy widziałem jak Gawęda niszczy fortepian, który dla pianistów powinien być tym czym Stradivarius dla skrzypka. Pianista walił młotkiem w struny, okropnie było na to patrzeć. Kto zapłaci za szkody? Steniway wg cen wg z internetu kosztuje minimum 50 tysięcy dolarów.

Kamil Piotrowicz nie psuł tak instrumentu jak to uczynił Gawęda ( musiał długo czekać, aż genialny stroiciel przywrócił fortepian do użytku, ale chciał błysnąć nową formą przekazur polegającą na wydobywaniu poprzez swoją grę różnych form słyszalnych jako trzaski, skrzeki, szmery itp., w czym pomagali mu saksofoniści i trębacz.

Na koncert Tomasza Stańki przybyła tak wielka grupa widzów, że na salę nie można było wcisnąć szpilki. Artysta nie zawiódł publiczności, udowodnił swoja klasę. Naszemu wybitnemu trębaczowi akompaniował zespół muzyków z USA. Aplauz publiczności był uzasadniony. Stańko to światowa superliga. Jednakże dla mnie nie była to muzyka tak trafiająca do serca jak występ Obary.

Wydarzeniem Festiwalu był koncert Doroty Miśkiewicz, której udało się sprowadzić do Kalisza trzech polskich pianistów tej klasy co Włodzimierz Nahorny, Michał Tokaj i Bogdan Hołownia i powierzyć im funkcję akompaniatorów. Do tego kwartet smyczkowy Bartosza Dworaka. Była to wzruszająca prezentacja przepięknych, na początku Szpilman a na końcu Włodzimierz Jej portet Nahorny. Publiczność nagrodziła artystów oklaskami na stojąco.

Do tradycji należy zaopatrzenie widzów w program stanowiący obszerną broszurę ze zdjęciami artystów i opisem ich drogi życiowej. Plakat tytułowy utworzyła plastyczka Katarzyna Czapska i jej plakaty  były zaprezentowane w holu Centrum. Pomysł połączenia klawiszy fortepianu z klipsami na bieliznę był zabawny, podobnie jak podobizny muzyków.

Komentarze (0)
Czy Sejm jest władny wybierać...

Komentarze

Najnowsze komentarze
2017-11-19 05:12
angling:
500+dla rodziny zastępczej
Będzie nowelizacja, już mówiono o tym. Najlepsze to przekrzykiwanie się "oporników" kto[...]
2017-10-06 00:03
Uparty optymista.:
Klienci b.PZU i obiecane im renty
Jest wyjscie z tej sytuacji.Niektore umowy zawierają klauzurę o możliwości wystąpienia do PZU[...]
2017-04-05 11:39
Wkurzony pomocnik dz:
Klienci b.PZU i obiecane im renty
Tą sprawą powinien zająć się sejm.Takich ludzi jest dużo a PZU Zycie robi sobie z nich[...]
O mnie
Świętosław Fortuna
Prawo często odbiega od życia. Świętosław Fortuna, radca prawny Kalisz woj. wielkopolskie